Wat we doen

PlayRight zorgt voor het collectieve beheer van de naburige rechten van uitvoerende kunstenaars. We innen, beheren en verdelen de vergoedingen waarop uitvoerende kunstenaars recht hebben zoals de thuiskopie, de billijke vergoeding en het leenrecht.

Nog voor de naburige rechten in België een wettelijke basis hadden, richtte een groep van muzikanten in 1974 de collectieve beheersvennootschap Uradex op. Uiteindelijk kwam deze basis er met de wet van 30 juni 1994 betreffende het auteursrecht en de naburige rechten. Oorspronkelijk gesticht door muzikanten, zou Uradex later ook het collectief beheer van de naburige rechten van acteurs, dansers, variété- en circusartiesten voor haar rekening nemen.

Ondertussen zijn er al meer dan 8.500 binnen- en buitenlandse uitvoerende kunstenaars aangesloten bij PlayRight.

 Wat zijn naburige rechten?

Naburige rechten zijn de rechten die je als uitvoerende kunstenaar geniet. Ze werden samen met het auteursrecht vastgelegd in de wet van 30 juni 1994. Voor PlayRight zijn enkel het leenrecht, de vergoeding voor thuiskopie, de billijke vergoeding en de kabelrechten relevant in het kader van muziek en audiovisuele opnames. Ook voor omroeporganisaties, producenten van fonogrammen, films en televisieprogramma’s en uitgevers van grafische werken zijn er naburige rechten. 

De volledige wet van 30 juni 1994 betreffende het auteursrecht en de naburige rechten.

 Waarom collectief beheer?

In principe zou een uitvoerende kunstenaar zijn rechten zelf kunnen beheren, maar praktisch gezien is dat niet echt haalbaar. Een uitvoerende kunstenaar kan haast onmogelijk wereldwijd bijhouden of en waar zijn werk wordt gekopieerd, uitgezonden of wordt uitgeleend door een bibliotheek, terwijl hij daarbij wel recht heeft op een financiële vergoeding.

Daarom beslisten de kunstenaars zelf om vennootschappen op te richten die hun rechten collectief zouden beheren.

 Wie is uitvoerende kunstenaar?

De uitvoerende kunstenaar is elke persoon die een werk dat auteursrechtelijk beschermd is uitvoert of interpreteert. Dat werk kan van eender welke aard zijn (literair, drama, audiovisueel, muzikaal, choreografisch, enz.).

Men bedoelt ondermeer acteurs, zangers, musici, dansers, variétéartiesten (goochelaars, jongleurs, humoristen, enz.) of circusartiesten.

Prestaties als “aanvullende kunstenaar”, zoals figuranten, artistieke producers of licht- en geluidstechnici leveren geen rechten op.

 Belgische opnames uitgezonden in het buitenland of buitenlandse opnames in België?

Playright int in België de rechten voor zowel Belgische als buitenlandse opnames.

Voor onze leden claimen we hun rechten ook bij de zustermaatschappijen in het buitenland. Tussen de verschillende beheersvennootschappen bestaan er namelijk overeenkomsten om op hun respectievelijke grondgebieden voor elkaars rekening te kunnen innen. Als je je rechten in het buitenland via PlayRight claimt, kan je bovendien gebruik maken van de voordelige fiscale regeling die de Belgische wetgeving ons toelaat.

Wanneer je ons een 'wereldwijd' mandaat geeft dan claimen we voor jou in alle landen waarmee we een overeenkomst hebben.

Momenteel is er een uitwisseling van rechten met de volgende landen:

NAAM LAND SECTOR
NORMA NEDERLAND MU AV
SENA NEDERLAND MU  
ADAMI FRANKRIJK MU AV
SPEDIDAM FRANKRIJK MU AV
BECS VERENIGD KONINKRIJK   AV
PPL VERENIGD KONINKRIJK MU  
AIE SPANJE MU  
AISGE SPANJE   AV
DYONISOS GRIEKENLAND   AV
ERATO GRIEKENLAND MU  
LSG OOSTENRIJK MU  
VDFS OOSTENRIJK   AV
ARTISTI CANADA MU  
ASTERAS CYPRUS MU  
RAAP IERLAND MU  
IMAIE ITALIE MU AV
STOART POLEN MU  
GDA PORTUGAL MU AV
CREDIDAM ROEMENIE MU AV
SAMI ZWEDEN MU  
GVL Duitsland MU AV

 

Deze lijst is veranderlijk en groeit steeds aan. De kans bestaat echter dat een maatschappij haar werking stopzet zonder dat haar activiteiten (onmiddellijk) worden overgenomen door een andere maatschappij.